Systemy alarmowe: przegląd sprawdzonych rozwiązań

Kategoria: Blog

system alarmowy

Zarówno firmy, jak i klienci indywidualni coraz częściej decydują się na zamontowanie dedykowanego systemu alarmowego, którego celem jest zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa. Agencja Ochrony S.O.S. specjalizuje się we wdrażaniu różnorodnych zabezpieczeń, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. W tym artykule przedstawimy przegląd sprawdzonych i często stosowanych systemów alarmowych.

System alarmowy kablowy lub bezprzewodowy

Systemy alarmowe możemy podzielić przede wszystkim na kablowe i bezprzewodowe. Systemy przewodowe często uznawane są za pewniejsze i mniej podatne na zakłócenia. Jednak nie zawsze można je zamontować. Ułożenie przewodów jest zalecane w momencie, gdy budynek jest jeszcze w stanie surowym, czyli na etapie układania innych instalacji. W przypadku istniejących już obiektów w większości przypadków lepszym rozwiązaniem mogą okazać się czujki bezprzewodowe.

Czujniki magnetyczne, mikrofalowe, podczerwieni

Alarmy mogą działać w oparciu o różne systemy. Jednym z nich są czujniki magnetyczne, które zbudowane są z magnesu i kontaktronu (rurki z zatopionymi dwoma stykami). Połączone ze sobą tworzą zamknięty obwód elektromagnetyczny, który po rozłączeniu aktywuje alarm. System magnetyczny najlepiej sprawdza się więc wewnątrz albo na powierzchniach drzwi lub okien.

Kolejny typ, czujki mikrofalowe, składają się z nadajnika i odbiornika. Emitują fale radiowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od przedmiotów, zwierząt i ludzi, a następnie powracają z powrotem do czujki. Gdy częstotliwość fali odbitej jest taka sama, jak fali emitowanej przez nadajnik, urządzenie nie wykazuje żadnej reakcji. Gdy dochodzi do zmiany częstotliwości fali, następuje aktywacja czujki i wysyłany jest sygnał o zagrożeniu.

Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się systemy alarmowe opierające się na działaniu podczerwieni. Sprawdzają się zarówno w systemach alarmowych wewnątrz budynków, jak i w ich otoczeniu na zewnątrz. Ich celem jest wykrywanie zmian promieniowania cieplnego. Skuteczność ich działania w dużej mierze zależy od prawidłowego montażu. Działanie tych czujek polega na stałym analizowaniu temperatury na wyznaczonym terenie i reagowaniu na wszelkie zmiany termiczne. Jeśli na obszarze działania czujki pojawi się intruz, system alarmowy zostanie aktywowany.